fbpx

Petmine on üks kõige raskemaid asju, mida võid suhtes olles kogeda. See võib tekitada sügavaid haavu nii emotsionaalses kui ka vaimses mõttes. Üks raskeimaid tagajärgi on usalduse kaotamine ning see õõnestab olulisel määral su elu, kui sa ei tegele teadlikult usalduse taastamisega.

Kui usaldus on purunenud, siis on raske seda taastada ilma mitte midagi muutmata oma elus. Usalduse taastamine on pikk protsess, mis nõuab palju tööd endaga ja suhtega ning kannatlikkust. Ükskõik, kas oled petnud või oled petetud, on vaja teha jõupingutusi, et taastada usaldust.

Kõige olulisem asi, mida sa saad teha, on olla aus. Kui oled petnud, siis pead tunnistama oma vigu ja olema valmis vastutama oma tegude eest. Kui oled petetud, siis pead olema aus oma tunnete suhtes ja selgitama, mida sa vajad, et usaldust taastada.

Oluline asi on suhtlus ja parem oleks, kui see on turvalises keskkonnas suhtlus. Petmise järel on vaja palju rääkida, et välja selgitada, miks see juhtus ja mida saate teha, et seda tulevikus vältida. See võib olla raske, kuid oluline on olla valmis kuulama teineteist ja leidma ühine tee.

Üks asi, millega pead usalduse taastamise protsessis arvestama, on aeg. See on pikk protsess ja ei saa olla kiire lahendus. Peate olema valmis võtma aega, et oma suhet tervendada ja usaldust tagasi võita. Oluline on olla kannatlik ja mitte sundida protsessi liiga kiiresti.

Ja lisaks eelnevale on sama oluline ka pühendumus. Usalduse taastamiseks peate olema valmis panustama oma suhtesse ja tegema tööd, et seda parandada. See võib tähendada kõvasti tööd oma käitumise muutmiseks või muude meetmete võtmist, et suhe oleks taas terve ja tugev.

Usalduse taastamine petmise järel on raske, kuid see on võimalik. Oluline on olla aus, suhelda, võtta aega ja olla pühendunud. Kui teete tööd oma suhte taastamiseks, võite leida, et olete lõpuks tugevamad kui kunagi varem.

Toon su jaoks välja 30 sammu, mis võivad sind aidata selleles keerukuses tagasi jõuda rahulduspakkuva suhteni:

 1. Ole avatud ja aus suhtluspartneri suhtes
 2. Võta vastutus oma vigade eest ja vabanda nendega seotud valu põhjustamise eest
 3. Ole valmis kuulama oma partnerit ja tema tundeid mõistma
 4. Leidke professionaalne nõustaja või terapeut, kes saaks teid aidata
 5. Loo koos reeglid ja piirid, mida mõlemad peavad järgima
 6. Tunnista oma partneri tugevusi ja pühendumust suhtele
 7. Näita oma armastust oma partneri vastu igapäevaselt
 8. Ära valeta ega varja midagi oma partneri eest
 9. Tee koos asju, mis teile mõlemale rõõmu valmistavad
 10. Pühendu koos töötamisele suhte tervendamiseks
 11. Leidke võimalusi, kuidas oma partnerit rõõmustada
 12. Tunnista, kui oled teinud edusamme
 13. Ole kannatlik ja anna endale aega tervenemiseks
 14. Ole valmis muutusteks ja kohandumiseks
 15. Ole aktiivne kuulaja
 16. Ära süüdista oma partnerit minevikus toimunud sündmuste eest
 17. Lase oma partneril väljendada oma tundeid vabalt ja ära hakka neid kohe parandama
 18. Näita oma partnerile, et sa oled tema jaoks olemas
 19. Loo uusi mälestusi ja kogemusi koos
 20. Ära anna alla ja hoia alati meeles, miks sa seda kõike teed.
 21. Võta aega enda jaoks, et mõelda läbi oma tunded ja miks petmine juhtus
 22. Tööta oma isikliku kasvu kallal, et muutuda paremaks partneriks
 23. Ole aus ja avatud ka enda suhtes ning tunnista oma vigu
 24. Järgi oma sõnu tegudega ja näita oma partnerile, et oled muutunud
 25. Kinnita oma partnerile regulaarselt, et armastad teda ja hoolid temast
 26. Ole kannatlik ja mõistev, kui su partneril on vaja aega, et end taas kindlalt tunda
 27. Lase minevikul minevikus olla ning keskendu sellele, kuidas edasi minna
 28. Ära oota kiireid lahendusi ja tee teadlikult tööd suhte tervendamiseks
 29. Jaga oma tundeid ja mõtteid oma partneriga ning ole avatud ka tema tagasisidele
 30. Tunnusta, kui su partner on teinud edusamme ning tänusta teda oma panuse eest suhte tervendamisel.

 

Kirjutan allpool ka pikemalt lahti mida iga punkt täpsemalt tähendab.

 

Kordan uuesti, et usalduse taastamine petmise järel on keeruline ja see võib tunduda sulle võimatu, kuid see on siiski tarkade sammude tulemusel ja professionaalsel toel võimalik. Oluline on olla avatud oma suhte nimel tööd tegema, aus oma tunnete ja suhtes olnud puudujääkide osas ja kannatlik ning teha teadlikult tööd suhte tervendamiseks. Terapeut võib olla suureks abiks, kuid ka koos töötades on võimalik jõuda eduni. Usalduse taastamine võib võtta aega, kuid kui mõlemad partnerid on pühendunud suhte tervendamisele, võib suhe saada sellest isegi tugevamaks kui varem.

 

Kui vajate nende sammude tegemisel tuge, siis loome teile turvalise ruumi ja toetame professionaalsete paariteraapia oskustega usalduse taastamist. Loe rohkem teraapia võimalusest SIIN.

 

 

  1. Ole avatud ja aus suhtluspartneri suhtes. See tähendab, et sa oled valmis jagama oma mõtteid ja tundeid ning kuulama ka oma partneri omi. Sa ei varja midagi ega valeta, vaid oled valmis suhtlema ausalt ja avatult. See loob usalduse ja avatuse õhkkonna, mis on eduka suhte aluseks. Samuti aitab see lahendada tekkinud probleeme ning vältida võimalikke petmisi või suhteprobleeme.

   

  1. Võta vastutus oma vigade eest ja vabanda nendega seotud valu põhjustamise eest. See tähendab, et sa tunnistad oma vigu ja oled valmis võtma vastutuse nende tagajärgede eest. Sa ei süüdista teisi või vabanda end välja, vaid seisad oma tegude eest ja soovid oma käitumist parandada. See loob usaldust ja austust teiste suhtes ning võib aidata leevendada konflikte ja probleeme, mis võivad tekkida. Samuti aitab see vältida samade vigade kordumist tulevikus.

   

  1. Ole valmis kuulama oma partnerit ja tema tundeid mõistma. See tähendab, sa oled avatud tema poolt öeldule ning soovid mõista tema mõtteid ja tundeid. Sa ei alahinda tema emotsioone ega tõrju neid kõrvale, vaid võtad neid tõsiselt ja püüad nendest aru saada. See loob usaldust ja lähedust suhtes ning aitab vältida võimalikke konflikte ja probleeme. Samuti võib see aidata suhet tugevdada ning saavutada parem mõistmine ja koostöö.

   

  1. Leidke professionaalne nõustaja või terapeut, kes saaks teid aidata. See tähendab, et te otsite abi ja tuge väljastpoolt, et lahendada probleeme ja taastada suhet. Imago paariteraapia on üks võimalus, kuidas seda teha. Imago terapeut aitab teil välja selgitada petmise sügavamaid põhjuseid ning annab vahendeid, kuidas neid probleeme lahendada. Terapeut võib olla neutraalne osapool, kes aitab teil mõista teineteist paremini ning luua tugevamaid suhteid. See võib aidata ka vältida tulevikus petmist ja suhteprobleeme.

   

  1. Looge koos reeglid ja piirid, mida mõlemad peavad järgima. See tähendab, et te mõlemad otsustate, millised käitumisreeglid on suhtes vastuvõetavad ja millised mitte. See loob selguse ja arusaamise, mis aitab vältida tulevikus segadust ja konflikte. Reeglite ja piiride kehtestamine võib aidata ka suhteid tugevdada ja luua usaldust. Mõlemad peavad olema valmis neid reegleid järgima ning kui mõni reegel või piir rikutakse, tuleb sellest avatult rääkida ja leida lahendus. See võib aidata suhet arendada ning vältida petmist ja suhteprobleeme.

   

  1. Tunnusta oma partneri tugevusi ja pühendumust suhtele. See tähendab, et sa hindad ja tunnustad tema panust suhtesse. See aitab luua positiivset ja toetavat keskkonda suhtes ning suurendada usaldust ja lähedust. Kui sa näitad oma partnerile, et sa väärtustad tema pingutusi ja saavutusi suhtes, siis võib see teda motiveerida veelgi rohkem panustama. Samuti võib see aidata vältida petmist ja suhteprobleeme, sest te mõlemad hindate teineteist ning olete valmis suhet hoidma ja arendama.

   

  1. Näita oma armastust oma partneri vastu igapäevaselt. See tähendab, et sa väljendad oma kiindumust ja hoolimist oma partneri suhtes regulaarselt. See võib olla midagi lihtsat, nagu kallistus, suudlus või kompliment. See annab teie partnerile kindluse, et ta on armastatud ja hinnatud ning see võib tugevdada suhet. Samuti võib see aidata vältida petmist ja suhteprobleeme, sest te mõlemad tunnete end armastatuna ja hoituna. Igapäevane armastuse näitamine on oluline, et säilitada suhte tervislikkus ja õnnelikkus.

   

  1. Ära valeta ega varja midagi oma partneri eest. Oma partneri eest midagi varjamine või valetamine võib kahjustada suhet ja vähendada usaldust. See võib viia kauguse ja lõhe tekkimiseni teie vahel ning suurendada petmise riski. Seetõttu on oluline olla avatud ja aus oma partneri suhtes ning mitte midagi varjata. Kui tekib mõni probleem või konflikt, siis on parem sellest avatult rääkida ja leida koos lahendus. See aitab tugevdada suhet ja luua usaldusväärsust teie vahel. Samuti võib see aidata vältida petmist ja suhteprobleeme, sest teie suhe põhineb avatud ja ausal suhtlusel.

   

  1. Tee koos asju, mis teile mõlemale rõõmu valmistavad. Koos rõõmu tundmine on oluline suhte tugevdamisel. Kui teete koos asju, mis teile mõlemale meeldivad, siis tugevdate omavahelist sidet ja loote mälestusi, mida jagada. See võib olla midagi lihtsat, nagu jalutuskäik või kodus kokkamine, kuid see võib tuua palju rõõmu ja naudingut teie mõlema ellu. Koos meeldivate tegevuste tegemine aitab ka vältida igavust ja rutiini suhtes ning loob positiivset energiat teie suhtesse. See võib aidata teil tunda end õnnelikumana ja tugevdada sidet teie vahel.

   

  1. Pühenduge koos töötamisele suhte tervendamiseks. Kui otsustate koos töötada suhte tervendamiseks, siis näitate oma pühendumust suhtele ja näitate, et soovite seda parandada. See võib hõlmata teraapiasse minekut või muid meetodeid, mis aitavad teil oma suhet paremini mõista ja sellega toime tulla. Kui teete koos tööd suhte tervendamiseks, siis loote võimaluse rääkida avatult oma tunnetest ja mõtetest. See aitab teil mõlemal paremini mõista, mis on teie suhte probleemid ja kuidas neid lahendada. Lisaks võib koos töötamine suhte tervendamiseks aidata teil leida uusi viise, kuidas üksteisele lähedasemaks saada ja tugevdada oma sidet.

   

  1. Leia võimalusi, kuidas oma partnerit rõõmustada. Kui otsite võimalusi, kuidas oma partnerit rõõmustada, näitab see teie pühendumust suhtele ja soovi oma partnerit õnnelikuks teha. See võib hõlmata erinevaid tegevusi, nagu kingituste tegemine, romantiliste õhtute korraldamine, üllatuste tegemine ja armastussõnumite saatmine. Oluline on leida viise, mis rõõmustavad just teie partnerit ja mida nad hindavad. Kui panete oma partneri tundma end erilisena ja armastatuna, siis aitate tugevdada oma suhet ja loote õnneliku ja rahuldust pakkuvama suhte.

   

  1. Tunnista, kui oled teinud edusamme. See tähendab, et oled avatud oma arengule ja oled valmis oma vigadest õppima. See võib aidata sul tunda end enesekindlamalt ja motiveeritumalt jätkama suhte tervendamist. Samuti näitab see, et oled valmis võtma vastutust oma käitumise eest ning oled valmis oma partneri suhtes aus olema. Kui tunnistad, et oled teinud edusamme, võib see aidata suhet tugevdada, kuna näitad oma pühendumust suhtele ja soovi selles edasi areneda.

   

  1. Ole kannatlik ja anna endale aega tervenemiseks. See tähendab see, et sa ei sunni ennast ega oma partnerit liiga kiiresti suhte tervendamisele keskenduma. Annad endale aega mõista, mis on juhtunud, ja kuidas saate koos edasi liikuda. See võib aidata teil mõlemal leida rahu ja leevendada stressi, mida petmine võib põhjustada. Samuti võib see aidata teil selgelt mõelda, kuidas suhet tulevikus paremaks muuta. Olles kannatlik ja andes endale aega tervenemiseks, võid lõpuks leida, et oled suutnud oma suhte taastada ja tugevdada.

   

  1. Ole valmis muutusteks ja kohandumiseks. See tähendab, et suhtes tuleb olla paindlik ja avatud uutele ideedele ja võimalustele. Kui üks partneritest tahab midagi muuta või proovida, siis teine peaks olema valmis selleks kohanduma. See võib hõlmata suhtes uute väärtuste ja prioriteetide kehtestamist või uute huvide ja tegevuste leidmist, mis sobiksid mõlema partneri jaoks. Muutuste vastuvõtmine nõuab aga ka teatud määral järeleandmisi, mistõttu on oluline säilitada tasakaal ja mõlemale poolele vastuvõetav lahendus. Kui suhtes üks osalpool ei ole valmis muutusteks ja kohandumiseks, võib see põhjustada pingeid ja konflikte. Samuti võib see takistada suhte arengut ja kasvu ning viia lõpuks ikkagi suhte lagunemiseni. Seetõttu on oluline olla valmis muutusteks ja kohandumiseks ning töötada koos partneriga selle nimel, et suhe oleks edukas ja rahuldust pakkuv.

   

  1. Ole aktiivne ja turvaline kuulaja. see tähendab seda, et oled täielikult kohal ja keskendunud, kui su partner räägib. Näita, et kuulad ja mõistad tema tundeid ning ära katkesta teda. Lase tal rääkida lõpuni ja küsi vajadusel selgitusi, et täielikult mõista tema seisukohti. Samuti näita empaatiat ja mõistmist tema tundeid ja muresid suhtes.

   

  1. Ära süüdista oma partnerit minevikus toimunud sündmuste eest. Süüdistamine minevikus toimunud sündmuste eest võib olla kahjulik suhtele, kuna see võib tekitada negatiivseid emotsioone ja pinget. Seetõttu on oluline aktsepteerida minevikus toimunud sündmusi ja mitte neid üles tõmmata. Tuleb mõista, et minevikus tehtud otsused ei määratle suhte tulevikku. Selle asemel võiks keskenduda sellele, kuidas saaks tulevikus suhet paremaks muuta. See nõuab avatud suhtlust ja koostööd, et leida lahendusi ja leppida minevikuga. Samuti on oluline andestada oma partnerile mineviku pärast ning mitte süüdistada teda pidevalt mineviku vigade tõttu. Andestamine on tervendav ja võib aidata suhteid paraneda.

   

  1. Lase oma partneril väljendada oma tundeid vabalt ja ära hakka neid kohe parandama. Selles punktis rõhutatakse partneri emotsionaalse toe pakkumist, et ta saaks oma tundeid vabalt väljendada. Selle asemel, et katsetada oma partneri tunnete muutmist või parandamist, on oluline kuulata, mida ta öelda tahab. Sel moel tunneb partner end kuulatuna ja toetatuna. Võib-olla vajab ta lihtsalt võimalust väljendada oma mõtteid ja tundeid, ilma et teda segataks või koheldaks üleolevalt. On oluline hoiduda partneri tundeid tagasi lükkamast või neid alahindamast, isegi kui need on erinevad või vastuolulised. Selle asemel tuleks neid aktsepteerida ja proovida mõista, miks nad on tekkinud, ilma neid kohe lahendama hakates. Lõpuks, see tähendab, et partneri emotsionaalsed vajadused peavad olema esikohal, mitte meie endi kaitsevõime või hinnangute kaitsemine.

   

  1. Näita oma partnerile, et sa oled tema jaoks olemas. See tähendab, et ole oma partnerile kättesaadav ja toeta teda emotsionaalselt. Näita oma armastust ja hoolimist igapäevaselt, nii sõnades kui tegudes. Ole teda kuulav ja mõistev ning püüa tema vajadusi arvestada. Näita oma partnerile, et oled tema jaoks olemas ka raskematel aegadel ning püüa tema elu lihtsamaks teha. Leia aega koos veetmiseks ja tee tegevusi, mis teile mõlemale rõõmu valmistavad.

   

  1. Loo uusi positiivseid mälestusi ja kogemusi koos. Suhete hoidmiseks ja tervendamiseks on oluline, et mõlemad partnerid loovad koos uusi positiivseid kogemusi ja mälestusi. See võib tähendada uute huvialade, hobide või tegevuste avastamist, mida mõlemad naudivad. Võib ka proovida midagi uut ja erilist, nagu reisimine või seikluslikud tegevused. Uued kogemused ja mälestused aitavad suurendada partnerite omavahelist sidet ja loovad aluse tulevastele meeldivatele mälestustele. See on eriti oluline, kui on vaja ületada mineviku negatiivseid kogemusi või suhte probleeme, sest uute positiivsete kogemuste loomine võib aidata mõlemal partneril suhtumist muuta ja tulevikku positiivsemalt vaadata.

   

  1. Ära anna alla ja pea meeles, miks sa seda kõike teed. See tähendab, et sul peaks olema tugev motivatsioon ja eesmärk, mida soovid saavutada suhtes. Ära lase takistustel end tagasi hoida ning ära kaota lootust, kui asjad ei lähe plaanipäraselt. Pea meeles, et suhted vajavad aega ja vaeva ning ei ole alati kergeid lahendusi. Oluline on endale meelde tuletada, miks sa oma partneriga koos oled ning miks soovid suhet jätkata. Ära unusta ka oma enda vajadusi ja tundeid ning ole valmis neid väljendama.

   

  1. Võta aega enda jaoks, et mõelda läbi oma tunded, et miks petmine juhtus. Petmise taga võib olla erinevaid põhjuseid, nagu suhteprobleemid, isiklikud probleemid, igavus või soov saada tähelepanu. Oluline on võtta aega ja mõelda läbi, mis võis panna sind petma. See aitab mõista oma käitumist ja võimaldab sul suhelda oma partneriga avatult ja ausalt. Võid kaaluda teraapiasse minekut, et saada täiendavat tuge ja mõista sügavamalt, miks petmine juhtus. Võib olla kasulik ka kirjutada oma mõtted ja tunded päevikusse, et aidata selgusele jõuda ja leida lahendusi. Oluline on ka võtta vastutus oma tegude eest ja töötada selle nimel, et edaspidi selliseid vigu vältida.

   

  1. Tööta oma isikliku kasvu kallal, et muutuda paremaks partneriks. Selle tähendus on see, et on oluline töötada iseendaga, et saada paremaks partneriks. See hõlmab eneseteadlikkuse suurendamist ja oma käitumise mõistmist suhtes. See võib hõlmata teraapiat või eneseabiraamatute lugemist, et saada rohkem teadmisi enda ja suhete kohta. Samuti tuleb töötada enda emotsionaalse intelligentsuse ja suhtlemisoskuste kallal, et paremini mõista partneri vajadusi ja väljendada oma tundeid selgemalt. See võib aidata ka paremini hallata stressi ja raskusi suhetes ning luua tervislikumaid suhteid tulevikus. Kokkuvõttes on oluline mõista, et suhte edukus algab iseendast ja oma isiklikust kasvust.

   

  1. Ole aus ja avatud ka enda suhtes ning tunnista oma vigu. See tähendab seda, et pead tunnistama enda vigu ning vastutama nende eest, mida oled teinud või öelnud. See aitab luua usaldusväärset ja siirast suhet oma partneriga. Sa pead olema valmis tunnistama oma vigu, kuna see on vajalik selleks, et suhtes saavutada tõeline rahulolu ja edukus. See võib tähendada ka seda, et pead leppima enda ebakindlustega, mida sul võib olla oma suhte või iseenda suhtes. Võib-olla on sul raske oma vigu tunnistada, kuid see on vajalik selleks, et suhtes kasvada ja areneda. Võid olla kindel, et kui oled avatud ja aus, muutub suhe paremaks ja tugevamaks ning teie usaldus üksteise vastu kasvab.

   

  1. Järgne oma sõnadele tegudega ja näita oma partnerile, et oled muutunud. See tähendab, et kui oled oma partnerile lubanud midagi teha, siis pane end parima võimalusega selle täitmiseks tegutsema. Kui oled varem käitunud viisil, mis suhet kahjustas, siis tööta nende probleemide kallal, et tagada, et sellised käitumismustrid ei kordu. Näita oma partnerile, et oled oma vigadest õppinud ja et oled valmis panustama suhte tervenemisse. Kui oled midagi öelnud, siis hoia sellest kinni ja jälgi, et su teod toetavad sinu sõnu. Oluline on jääda järjekindlaks ja teha oma partnerile selgeks, et tema usalduse võitmine on sinu jaoks prioriteet number üks. Ära lase end kaasa kiskuda teistesse asjadesse, mis võivad su tähelepanu hajutada, vaid keskendu oma partneri vajadustele ja soovidele. Ole avatud oma partneri tagasisidele ja muudatustele, mis võivad olla vajalikud suhte tervendamiseks.

   

  1. Kinnita oma partnerile regulaarselt, et armastad teda ja hoolid temast. See tähendab, et pead oma partnerit armastuse ja hoolivusega regulaarselt kinnitama. Võid seda teha erineval viisil, näiteks kallistades teda, üteldes talle, kui oluline ta sinu jaoks on, või üllatades teda väikeste kingitustega. Kinnitamine võib olla ka lihtne žest, näiteks tema küsimustele tähelepanelikult vastamine või tema toetamine raskel ajal. Regulaarne kinnitamine aitab luua kindlustunnet, tugevdada sidet ja hoida armastust elus.

   

  1. Ole kannatlik ja mõistev, kui su partneril on vaja aega, et end taas kindlalt tunda. Kui su partner on läbi elanud petmise, võib tal olla vaja aega, et taas usaldada suhet ja tunda end turvaliselt. Seetõttu on oluline olla kannatlik ja mõistev ning mitte suruda oma partnerit kiiretele muutustele. Võib juhtuda, et teie suhe ei ole kohe pärast petmist samasugune kui varem ja see on normaalne. Oluline on võtta aega üksteise tundmaõppimiseks uues kontekstis. Kuula oma partnerit ja aruta koos, kuidas saaksite üheskoos edasi minna. Ole valmis töötama suhte tervenemise nimel ning ära võta oma partneri valikuid isiklikult. Oluline on mõista, et suhte taastamine pärast petmist võtab aega ja pingutust, kuid see võib olla ka võimalus suhte tugevdamiseks ja sügavamaks üksteisemõistmiseks.

   

  1. Lase minevikul minevikus olla ning keskendu sellele, kuidas edasi minna. See tähendab, et minevikus toimunud sündmused võivad olla valusad ja rasked, kuid nendest kinni hoidmine võib takistada edasiliikumist. Oluline on aktsepteerida minevikku sellisena, nagu see oli, ja keskenduda sellele, kuidas saab edasi minna. Selleks on vaja töötada iseendaga ja oma emotsioonidega, et leida viise, kuidas minevikust õppida ja edasi liikuda. Oluline on ka suhelda oma partneriga avatult ja ausalt, et mõlemad saaksid väljendada oma tundeid ja mõtteid mineviku ja tuleviku kohta ning luua ühiselt uusi kogemusi ja mälestusi. Võib olla vaja otsida abi professionaalidelt, nagu terapeudilt, et aidata mineviku emotsioonide ja kogemustega toime tulla ja liikuda edasi. Kokkuvõttes tähendab see, et minevik on minevik ning oluline on keskenduda hetkele ja tulevikule ning luua positiivseid muutusi oma suhetes.

   

  1. Ära oota kiireid lahendusi ja tee teadlikult tööd suhte tervendamiseks. Suhte tervendamine võib võtta aega ja nõuda kannatlikkust ning järjekindlust. See tähendab, et ei tohiks oodata kiireid lahendusi või imerohtu, mis lahendaks kõik probleemid. On oluline olla teadlik ja aktiivselt töötada oma suhte tervendamise nimel, selle asemel et probleemidest mööda vaadata. See võib hõlmata näiteks paariteraapiat, suhtenõustamist või isegi individuaalset teraapiat. Tervendamise protsessis võib olla vaja rääkida rasketest teemadest ja tunnetest, mida võib olla raske väljendada. Kuid mõlemad partnerid peavad olema valmis tegema tööd suhte tervendamise nimel ja panustama sellesse võrdselt. Oluline on ka mõista, et suhte tervendamine võib tähendada suhete ja käitumismustrite muutmist, mis võivad olla olnud probleemide allikaks. Kuid suhte tervendamine võib viia ka sügavama sidemeni ja tugevamale suhtele, kui mõlemad partnerid on valmis oma suhte nimel tööd tegema.

   

  1. Jaga oma tundeid ja mõtteid oma partneriga ning ole avatud ka tema tagasisidele. See tähendab, et suhtes on oluline avatud ja aus suhtlemine. Kui jagad oma tundeid ja mõtteid oma partneriga, siis aitab see kaasa teie omavahelise sideme tugevdamisele. Samuti aitab see lahendada tekkinud probleeme ja konflikte ning vältida nende kordumist tulevikus. Kuulates ka oma partneri tagasisidet, saad aru, kuidas ta su suhtes end tunneb ja millised on tema ootused. Olles avatud tagasisidele, aitad kaasa ka sellele, et su partner tunneks end suhtes mugavalt ja turvaliselt, sest tal on võimalus oma muresid ja rõõme jagada.

   

  1. Tunnusta, kui su partner on teinud edusamme ning täna teda oma panuse eest suhte tervendamisel. Suhtes oluline on tunnustada partneri pingutusi ja edusamme. Kui näed, et su partner teeb jõupingutusi, siis ära karda neid märgata ja tunnustada. See annab talle tuge, et jätkata positiivse suuna hoidmist. Kui partner teeb teatud muudatusi, mis aitavad kaasa suhte paranemisele, siis täna teda nende eest. Näiteks kui ta on rohkem avatud ja aus, siis ütle talle, kui palju see sinu jaoks tähendab. Tunnustamine ei tähenda ainult kiitust, vaid ka tänu. Täname oma partnereid väiksemate asjade eest, mida nad meie jaoks teevad, näitab meie armastust ja hindamist nende vastu. Tähtis on märkida ka seda, et suhe paraneb koos pingutuste ja edusammudega mõlema poole poolt. Seega ära unusta ka iseendale ja oma pingutustele tunnustust anda. Üksteise tunnustamine ja tänamine toob suhtesse positiivsust ja aitab luua tugevamat sidet.

   

  Kordan uuesti, et usalduse taastamine petmise järel on keeruline ja see võib tunduda sulle võimatu, kuid see on siiski tarkade sammude tulemusel ja professionaalsel toel võimalik. Oluline on olla avatud oma suhte nimel tööd tegema, aus oma tunnete ja suhtes olnud puudujääkide osas ja kannatlik ning teha teadlikult tööd suhte tervendamiseks. Terapeut võib olla suureks abiks, kuid ka koos töötades on võimalik jõuda eduni. Usalduse taastamine võib võtta aega, kuid kui mõlemad partnerid on pühendunud suhte tervendamisele, võib suhe saada sellest isegi tugevamaks kui varem.

Kui vajate nende sammude tegemisel tuge, siis loome teile turvalise ruumi ja toetame professionaalsete paariteraapiaoskustega usalduse taastamist. Loe rohkem teraapia võimalusest SIIN.