fbpx

Kõrvalsuhted on olnud ajalooliselt tabuteema ja see on justkui avalik saladus. Me kõik teame kedagi, kes on petnud oma kaaslast, kuid harva toome selle päevavalgele. Kõrvalsuhte tekkimine on tihti seotud pikalt kestnud negatiivsete emotsioonide ja pettumusega paarisuhtes. Päevavalgele tulnud petmine toob kaasa suhte hävingu, kui selle tekkepõhjusega ei tegeleta paariterapeudi toel.

Kuigi paljude jaoks on kõrvalsuhted moraalselt vastuvõetamatud, on neid siiski raske täielikult vältida ja igaüks kes ütleb, et tema iialgi ei peta, võib sinna teele sattuda täiesti ootamatult.

Kõrvalsuhted tekivad tavaliselt siis, kui inimene tunneb, et tema vajadusi praegune suhe ei rahulda. See võib olla seotud seksuaalsete vajaduste, emotsionaalse ühenduse otsimise või uudishimu rahuldamisega.

Meeles peab pidama aga seda, et kogu tekkinud olukord on loodud alati kahe inimese vahelise kommunikatsiooni oskamatuse tulemusel ja mõlemal poolel on oma roll ehk panus tekkinud olukorra osas. Suhtes toimuv on alati loodud 50/50 % osakaaluga. Ei ole süüdi ainult see, kes petma läks. Meil on vaja aru saada, millega tingis omakorda teine pool paarisuhtes selle, et üks partneritest petma läks.

Suhe, selle heaolu, probleemidega tegelemine või tegelemata jätmine on otsus ja valik. Kuna koolitunnid meile põhjalikult heas suhtes olemist ei õpeta, siis on vaja õppida paarisuhtes olema väärtuslike raamatute, koolituste ja terapeudi toel. Nii nagu õpid ka autot juhtima kursustel ja enne lubade saamist pead hulga reegleid pähe tuupima.

Kui inimene ei leia oma praegusest suhtest seda rahuldust, mida ta vajab, siis hakkab ta otsima rahulolu mujalt. Emotsionaalne ühendus on uuringute kohaselt esmane mida otsitakse. Meil on vajadus, et meid mõistetaks ja me oleksime olulised. Kui olemasolevas suhtes on see tunne kadunud ja seda erinevate põhjuste tõttu, siis otsitakse uut inimest, kes selle tunde looks. Uue suhtega kaasneb emotsionaalne ühendus ja see võib viia kiirelt ka füüsilise külgetõmbeni.

Kõrvalsuhted võivad tekkida ka siis, kui inimene ei tunne end oma praeguses suhtes väärtuslikuna või armastatuna. Selline tunne võib olla seotud näiteks tööstressi, tülide või suhtlemisprobleemidega. Kõrvalsuhe võib anda inimesele tunde, et ta on väärtuslik ja ihaldusväärne ning see võib suurendada tema enesekindlust.

Kõrvalsuhted võivad tekkida ka lihtsalt uudishimu tõttu. Inimesed võivad olla huvitatud uute kogemuste omandamisest või teist tüüpi suhetest. See võib olla seotud näiteks avatud suhtega või lihtsalt kõrvalsuhtega, mida inimene proovib ja pole kõrvalsuhtes regulaarselt.

Kõrvalsuhted võivad tekkida ka lihtsalt sellepärast, et inimesed kipuvad oma elus vaheldust otsima. Kui suhe on muutunud rutiinseks ja igavaks, siis võib kõrvalsuhe olla üks võimalus sellest rutiinist väljuda ja elule uut värskust anda.

Kõrvalsuhted võivad olla seotud ka probleemidega inimese enda isiksuses või minevikus. Kui inimene on kogenud minevikus hüljatust või reetmist, võib ta kõrvalsuhtesse minna, et vältida sama valu uuesti kogemist. Samuti võib kõrvalsuhe olla viis, kuidas inimene oma probleemidest ja muredest eemale saab hoida või neid unustada.

Kõrvalsuhted võivad olla juhuslikud ühe öö seiklused või ühekordsed kohtumised, kus inimene otsib lühiajalist rahulolu.

Kõrvalsuhted võivad tekitada töökohal, koolis, spordiklubides, sotsiaalmeedias jne. Kõrvalsuhete tekkimiseks on sageli vaja mitmeid tegureid, nagu sarnased huvid, võimalus kohtuda, keemia ja võimalus suhtlust jätkata. Uuringute järgi esineb kõige rohkem kõrvalsuhteid ettevõtete üritustel ja komandeeringutes.

Kõrvalsuhted võivad olla ohtlikud ja kahjustada olemasolevat suhet, kuna need võivad põhjustada usalduse kaotamist, pettumust ja valu. Kõrvalsuhe võib viia ka petmise, valetamise ja saladuste varjamiseni. Lisaks võib see põhjustada suhte purunemise ja pikaajalise kahju teiste inimeste elus.

Samas võivad kõrvalsuhted olla ka positiivsed, kui need on avatud ja ausad ning inimesed oskavad neid kontrollida. Kõrvalsuhted võivad pakkuda inimestele uusi kogemusi, emotsionaalset tuge ja suuremat enesekindlust. Mõned paarid võivad isegi kokku leppida avatud suhtes, kus kõrvalsuhted on vastastikku lubatud.

Kokkuvõttes võib öelda, et kõrvalsuhted on keeruline teema, millel on palju erinevaid tahke. Petmise tõttu kaduma läinud usaldust on võimalik taastada, kuid ilma spetsialisti toeta võib see olla väga keeruline. Usaldamatus mürgitab suhet korralikult ja sellega on vaja igal juhul tegeleda, kui soovitakse koos jätkata.

Need paarid, kes on läbinud Imago paariteraapia kõrvalsuhete programmi, saavad peale usalduse taastumist olla tugevamas ja toimivamas paarisuhtes, kui eales varem on oldud.

 

Kristina Tamm

Loen rohkem usalduse taastamise võimalusest