Mäletad ilmselt aega, kus olid oma partnerisse äsja armunud, tegid suuri pingutusi, et talle meelejärgi olla, tahtsid iga hetke koos veeta ja olid endast valmis andma kõik tema heaks.
Aeg läheb edasi ja hetkest, kui leivad ühte kappi panite tekkis vaikselt ühine argipäev oma muredega ja märkamatult hakkad ajapikku ka oma partnerit võtma kui teie elamises olevat mööblieset. Millegi sellisena, mis kuulub teie köögi või suuretoa mööbli komplekti, mis on, kui osa elust ja millele ei peagi justkui enam suuremat tähelepanu pöörama. Võibolla ehk paar korda aastas tolmu pühkima. Aga ei midagi enamat. Pingutada oli vaja sinnamaale, et teine inimene endale saada.
Mõnda aega kestab selline olukord talutavalt. Siis tekivad tülid. Tundub, et iga pisiasi mida teed, oleks nagu valesti. Sisendad aga endale järjekindalt, et „meil polegi veel nii hull“.
Aga aja möödudes hakkad oma partnerilt saama aina rohkem etteheiteid selle olukorra kohta, et sa ei kuula teda üldse. Sa enamasti oled oma tegemistega nii omas maailmas, et ei märka üldse, mis ta sulle räägib. Või siis oled nii agar enda jaoks olulise jagamisega, et ei kannata partnerit lõpuni kuulata ja sõidad oma mõtetega endalegi märkamatult tema jutule sisse. Sinul on justkui palju olulisemat öelda, kui temal.
Millal sina oled oma suhtes viimati kuulnud või öelnud seda lauset: „Sa ei kuula mind üldse!“.
Kui see on esinenud sinu suhtes, siis on siin suur ohumärk! Just siit läheb suhtes tülide lumepall veerema. Ja kui ruttu see pall hoogu ja suurust kogub, sõltub vaid partnerite talumisvõimest.
Kui te juba oskaksite teistmoodi, siis teil poleks sellest erimeelsuseid suhtes.
Üksteise mitte kuulamine ja mitte mõistmine on üheks põhiliseks tülide allikaks.Teist mitte kuulates ja teda alavääristades tema mõtete pärast ei saa õnnelikuks ei sina ega sinu partner.
Kui õpid kuulama partnerit ja tema lugu, siis jäävad paljud tülid olemata ning sa oskad maailma näha ka läbi partneri silmade. Teil on mõlemal õigus ise endaks olemisele, oma tunnetele, oma arvamusele ja kumbki ei ole sellepärast parem kui teine. Igapäeva suhtluses seda aga ei oska keegi tavaliselt märgata, et partner ei tee teile kiusupärast midagi, vaid selle taga on paljuski tema enda lugu, mida te pole osanud või tahtnud kuulata.
Teadlikku suhtlemist meile koolis ei õpetata. Sellepärast tuleb seda nüüd õppida. Kõik töötoa läbinud on öelnud, et see peaks olema kohustuslik programm hiljemalt gümnaasiumi lõpuklassides, kui mitte juba varem. Kahjuks aga pole. Just sellepärast, et me ei tea kuidas suhelda, läheb suhetes ka palju tülide lumepalle veerema.
Sinu valida on see, milline on su suhe.
Õpi kuulama ja turvaliselt rääkima. Sest see teema ei puuduta ainult paarisuhet, sa suhtled ka oma lastega, vanematega, töökaaslastega, sõpradega, naabritega. Sa suhtled iga päev, igal pool. Suhtle siis parem selliselt, et sul endal oleks hea ja kõigil sinu ümber oleks hea. Et sa ei peaks kuulama või ise tegema etteheiteid, et „Sa ei kuula mind üldse!“.
Kristina Tamm