fbpx

Viimasel ajal on meedias palju kirgi kütnud teema kus ühe paarisuhte vahele tekkis uus suhe ja siis ka see purunes. Kuidas sellised asjad saavad üldse aset leida? Jagan oma mõtteid, mis on tulnud minu kogemustest paarisuhte terapeudina, kuna olen spetsialiseerunud palju ka just kõrvalsuhetele.

Armastus on üks keeruline ja imeline labürint, mis mõnikord viib meid ootamatutele teekondadele.

Kas emotsionaalsed vajadused on rahuldatud?

On väga sage, et suhtes olles tunneme, et meie emotsionaalsed vajadusel pole täidetud. Mõnikord võib inimene leida end uuest armusuhtest just seetõttu, et tal on vajadus tunda end kuulduna, mõistetuna, hinnatuna ja märgatuna ja ta pole seda oma suhtes piisavalt saanud. Terapeudi kogemusest võin öelda, et avatud suhtlemine on ainus viis oma vajadusi väljendada. Kui sa oma partneriga ei saa sellest rääkida, siis miks sa arvad, et sinu suus suhe saab olema parem ja seal on asjad selgeks räägitud? Jah alguses mõistavad kõik teineteist poolelt sõnalt. Aga aasta-kahe pärast, mis saab siis, kui roosade prillide aeg möödub? Rääkimine on kommunikatsioon kahe inimese vahel. 50% rääkimise tõhususest on sinu teha. Kui sa selle eest põgened ja seda väldid, on sul samad probleemid varsti ka uues suhtes. Ja väga suure reaalsusega kordub sama emotsionaalne pettumus uuesti.

 

Kas suhtest on kadunud sära ja põnevus?

Pikaajalises suhtes võib aja jooksul tekkida rutiin ja igavus, kui paar ei oska teadlikult jätkuvalt särtsu hoida. Uus armusuhe toob endaga kaasa särtsu ja põnevuse, mis võib luua mõnusat tunnet. Kui kohtud kellegagi uue ja põneva inimesega, võib see tekitada tunnet, et sul on võimalik taas avastada enda sees midagi erilist ja puudub uskumus, et midagi sellist on võimalik ka oma pikaaegse kaaslasega luua. Kui teha neid asju, mida tegite suhte alguses ning jätkate teadlikult kohtinguid kogu suhte vältel, siis pole vaja minna otsima põnevust mujalt. Eks see on ka otsus ja vastutus, et pingutada oma suhte heaolu nimel, mitte lihtsalt lasta suhtel kulgeda ja rutiini kätte hävida.

 

Kas enesekindlus vajab turgutust?

Uus armusuhe võib anda sulle enesekindluse, mis on praeguses suhtes kaaslase kriitika ja hinnangute tõttu kaduma läinud. Terapeudina näen tihti, kuidas inimesed avastavad endas uusi omadusi, kui nad saavad tunda end uues armusuhtes ihaldusväärsena ja olulisena. Uue suhte asemel räägi oma kaaslasele, mida sa vajaksid, et tunda ennast rohkem enesekindlana. Kui sul on madal eneseteadlikkus ja sa ei oska seda öelda, siis tea, et su kaaslane pole selgeltnägija ja ta ei pea mõtlema seda ise välja, ka siis kui olete olnud pikalt koos. Sinu ülesanne on öelda mida sa vajad. Ja tee seda turvaliselt, mitte kritiseerides.

 

Kas sa põgened probleemide eest?

Mõnikord võib uue armusuhte otsimine olla viis probleemide eest põgenemiseks. Kui praeguses suhtes on raskused või lahendamata probleemid, võib uus armusuhe tunduda atraktiivse võimalusena põgeneda neist raskustest. Kui sul on probleemide lahendamise oskus nõrk, siis see ei muutu iseenesest paremaks sinu uues suhtes. Hiljemalt aasta-kahe pärast oled probleemide lahendamisega samas ummikus, kui sa ei õpi juurde nende lahendamiseks uusi oskuseid.

 

Kas sa soovid avastada iseennast?

Uus armusuhe võib olla võimalus avastada endas omadusi ja soove, mida sa ei teadnudki olemas olevat. Kindlasti on selleks elutervemaid viise. See on väga vastutustundetu nii teha. Sul võib olla suurepärane võimalus kasvada ja areneda ka oma praeguses suhtes, kui sa seda teadlikult teed. Kasuta selleks vajadusel paariteraapiat, paarisuhtekoolitusi või podcaste ja häid raamatuid. Areng on inimese loomulik vajadus, tehes seda partneriga koos, saate koos kasvada väga headeks kaaslasteks teineteisele.

Armastus on kaunis ja keeruline teekond, millel on oma õppetunnid. Uude suhtesse minnes ei lähe keegi reaalsusesse, vaid esmalt loodud illusiooni. Sama illusiooni lõid sa ka oma eelmise partneriga. Illusioonidele järgneb aga argipäev ja see on endale otsa vaatamise koht. Mida saan mina täna oma suhte heaks teha, et see oleks hea?

Kui leiad end uuest armusuhtest, olles samal ajal suhtes, on oluline olla aus nii enda kui ka oma partneri vastu ja vaadata endale otsa, mida sa otsid ja vajad? Paarisuhte terapeudina usun ma, et suhtlemine ja vastastikune mõistmine on lahenduse võti. Armastus on töö, mis nõuab pühendumist, eneseavastamist ja avatust, olgu see siis uues või vanas pikaajalises suhtes.

Loodan, et need mõtted annavad sulle uusi vaatenurki armastuse keerukale maailmale. Armastus on pidev kasvamise ja õppimise tee.

 

Kristina Tamm